Przygotowanie materiału
Materiał przeznaczony do procesu cynkowania ogniowego nie może posiadać zamkniętych przestrzeni, które mogą uniemożliwić jego zanurzenie bądź spowodować rozerwanie podczas zanurzania.
Każdy element konstrukcyjny powinien posiadać odpowiednie otwory technologiczne do odpowietrzania, swobodnego przepływu cynku wewnątrz i na zewnątrz elementu, otwory odprężające (gdy powierzchnie nakładające są większe niż 400 cm2) oraz otwory (bądź uchwyty) służące do prawidłowego podwieszenia.
Minimalne wielkości otworów odpowietrzających w zależności od przekroju podane zostały w poniższej tabeli:
Powyższa tabela podaje wielkość i liczbę otworów jakie trzeba wykonać na dwóch końcach profilu w zależności od wymiarów jego przekroju poprzecznego. Dotyczy ona profili nie dłuższych niż 2,7 m. W przypadku profili dłuższych należy wykonać większe otwory.
Konstrukcje nie powinny posiadać małych szczelin lub wnęk np. przy połączeniach spawanych, ponieważ mogą po ocynkowaniu wylewać się z nich resztki topnika i kwasu pogarszając jakość i wygląd powłoki (tzw. „krwawe wycieki” lub „pocenie”).
Termiczne oddziaływanie kąpieli cynkowej uwalnia w elementach naprężenia wewnętrzne, co może powodować odkształcenia. Szczególnie uwidacznia się to w elementach spawanych.
Pobierz: | |
Przygotowanie materiału (pdf) | |